вторник, 20 ноября 2018 г.

Каталог освітніх Інтернет ресурсів з дошкільної освіти

www.abetka.ukrlife.org/  «Весела абетка» 
www.baby.com.ua Статті про розвиток та виховання дітей.
tanja-%20k.chat.ru/  Матеріали на допомогу педагогічним працівникам дошкільних навчальних закладів. 
www.kinder.ru  Каталог дитячих ресурсів. 
www.иbarryclipart.com  Тематична колекція картинок для дошкільників. 
www.deti.religiousbook.org.ua Колекція пізнавального матеріалу для дітей.
www.i-beti.ru  Журнал «Ігри та діти» 
www.detskiysad.ru  Воспитание,  обучение,  развитие и здоровье ребёнка. 
http://dob.1september.ru  Газета  «Дошкільне виховання»
www.detiseti.ru  Розвиваючі ігри та завдання. 
edu.rin.ru  («Дошкільне виховання»)  –  поради, ігри, тести, казки. 
vkids.km.ru  Заняття,  книги,  енциклопедії, игры 
http://edu-post-diploma.kharkov.com/  Портал ХОНМІБО 
family  «Семья и детство» 
http://baby.com.ua  «Всеукраинский  семейный ресурс» 
http://kids.rin.ru  «Дитячий портал» 
http://uneznajki.boom.ru/  «В гостях у Незнайки» 
http://www.playroom.com.ru  Дитяча ігрова кімната 
http://www.childpsy.ru/  «Детяча психологія» 
www.solnet.ee  Развлекательно-познавательный детский  портал  «Солнышко» 
http://www.experiment.lv/  Развивающее обучение 
http://www.parents.agava.ru/start.htm  Родинний  клуб 
http://www.apsu.org.ua/inov/face_inov.phtml  Педагогічні  інновації  (з  сайту Академії  педагогічних  наук України ) 
http://www.children.edu-ua.net/  «Діти України» 
www.motessori.magichild.ru Методика Монтессорі 
http://www.psylist.net/pedagogika  Педагогіка 
http://www.biglib.com.ua  Електронна бібліотека 
http://www.ukrlib.By.ru  Бібліотека  українскої літератури.

Розробка заняття

ТЕМА I: Мильні бульбашки.   


Мета: розвивати вміння працювати у заданому темпі, навички роботи з «мишею», дрібну моторику рук. Виховувати позитивні емоції при роботі з комп’ютером, прагнення до результативності, здатність дотримуватися правил безпечної поведінки.Вчити дітей діяти з наочними екранними образами, переходити від звичних практичних дій з предметами до дії з ними в образному плані. Познайомити дітей з новим прийомом роботи з «мишею» – подвійним щигликом. Формувати стійкі навички переміщення вказівника «миші» (курсора).
Словник: Ліва кнопка «миші», курсор, подвійний щиглик.
Обладнання: Програма «Сходинки до інформатики», мікрофон, кольоровий метелик для виконання вправ профілактики втомлюваності зору, робочі зошити, олівці.
Хід заняття:
1. Привітайте дітей від імені Питайлика та пригадайте:
- Що може робити наш комп’ютер?
- Люди яких професій використовують комп’ютер? Як він їм допомагає?
- Як вірно тримати «мишку»?
- Де повинен знаходиться вказівний палець руки?
- Як потрібно натискати на ліву кнопку миші?
- Які вправи для пальчиків потрібно робити, щоб «миша» краще слухалася?

2. Розкажіть дітям, що зла чаклунка зачаклувала яскраві метелики, посадивши їх у мильні бульбашки. Вітерець підхопив ці бульбашки, і вони піднялися високо вгору. Тепер метелики не можуть вибратися з мильних бульбашок і сісти на квітки. Метелики просять допомоги у дітей: потрібно лопнути ці бульбашки.

3. Запропонуйте дітям включити монітори, вибрати вкладку «Мильні бульки». Нагадайте дітям, що вони повинні натиснути клавішу «Пропуск» або клацнути лівою кнопкою «миші» по ширмі, для того щоб розпочати гру. На екрані перед дитиною пролітають мильні бульки. Завдання дітей – клацати по них лівою кнопкою миші, щоб вони лопалися. Для цього треба швидко навести курсор «миші» на мильну бульку і натиснути ліву кнопку «миші». Але в деяких бульках знаходяться метелики. По таких бульках треба клацнути двічі. Це - «подвійний щиглик». Якщо дитина не встигає клацнути по бульці, то вона летить угору, наштовхується на нижній край ширми і лопається, а ширма при цьому трохи опускається вниз. Гра закінчується, коли гравець клацне по ширмі, або коли ширма повністю закриє поле гри.
За кожну бульку без метелика гравець отримує 1 очко, а за бульку з метеликом – 5 очок.
Запропонуйте дітям покласти руку на стіл, спробувати підняти вказівний пальчик вгору і стукнути злегка ним по столу (одиночні постукування та подвійні). Перевірте, чи вірно дитина тримає мишку і запропонуйте розпочати гру.

4. Релаксація:
а) затулити очі долоньками рук (пальчики міцно стулені), а потім через розтулені пальчики подивитися на метелика на стіні,
б) подивитися за вікно на дерева, а потім затулити долоньками очі, не замружуючи їх.

5.Запитання на повторення:
- Які вправи для пальчиків ми сьогодні виконували?
- Що треба було зробити, щоб звільнити метелика з мильної бульки?
- Як це називається? (подвійний щиглик).

Алгоритм створення мультимедійної презентації у програмі Microsoft PowerPoint

І. Планування презентації
Визначте, що саме Ви будете презентувати і що від цього очікуєте.
1. Оберіть мету і завдання презентації.
2. Продумайте завершення презентації.
3. Сплануйте її зміст. Структура повинна бути логічною та ясною для розуміння.
4. Відберіть візуальні засоби для доповнення слайдів.
5. Зверніть увагу на вікові та психологічні особливості слухачів.
6. Оберіть, у зв’язку з вище сказаним ,тип презентації (офіційна, неформальна).

ІІ. Поради щодо створення ефективних презентацій
1. Кількість слайдів повинна бути мінімальною.
2. Шрифти розміром не менше 30.
3. Текст слайдів повинен бути простим.
4. Підкреслюйте свої ідеї рисунками, фото, графіками, діаграмами.
5. Написи над діаграмами повинні бути зрозумілими.
6. Фон повинен бути не яскравим та доцільним.
7. Перевіряйте правопис.

ІІІ. Характеристика слайдів
1.Кожен слайд має свій заголовок.
2.Розумний максимум слів – 80. Зазвичай на слайді повинно бути від 20 до 40 слів.
3.Не вказуйте на слайдах те, про що не говорите.
4.Уникайте суцільного тексту. Використовуйте нумеровані чи марковані списки.
5.Використовуйте схеми та діаграми.
6.Вживайте короткі речення та фрази.
7.Не переносьте слова.

ІV. Характеристика шрифтів
1.Не більше двох шрифтів ( один для заголовків, інший – для текстів).
2.Не використовуйте: декоративні, рукописні, готичні шрифти.
3.Шрифт в схемах та діаграмах співпадає з шрифтом тексту.
4.Розмір повинен бути таким, щоб на слайді вміщувалось не більше 10 – 15 рядків.
5. Для змістовного виділення використовуйте колір або напівжирну інтенсивність.

V. Характеристика кольорів
1.Слід бути обережним з використанням кольорів. Для додавання кожного нового кольору у Вас повинна бути вагома причина.
2.Те, що має добрий вигляд на моніторі, не завжди повторює його на екрані проектору.
3.У світлому приміщенні треба використовувати світлий фон і темні шрифти.
4. Не використовуйте тіні в тексті – вони зменшують чіткість без збільшення інформативності.

VІ. Характеристики графіки
1. Графіка дозволяє розкрити концепцію чи ідею виступу.
2. При можливості вставляйте зображення на кожному слайді.
3. З метою зменшення «ваги» презентації фото необхідно «стиснути».
4. Розміщуйте зображення зліва від тексту.
5. Елементи графіки мають бути пояснені.

VІІ. Анімація та переходи
1. Не використовуйте анімацію для привернення уваги аудиторії.
2. Використовуйте анімацію для пояснення динаміки системи, алгоритмів.
3. Слід бути обережними і при використанні ефектів зміни слайдів.

VІІІ. Використання програмного забезпечення MS POWER POINT для створення презентації
1. До пакету Microsoft Office входить програма Power Point.
2. Особливості Power Point 2007 – «стрічковий» інтерфейс, в якому усі команди розміщено на стрічці, розподіленій на вкладки, а ті – на команди.


Організація гурткової роботи з формування комп'ютерної грамотності

Робота гуртка з навчання основ комп'ютерної грамотності може стати органічною частиною освітнього процесу, збагачуючи його новими можливостями, допомагаючи встановлювати зв'язки між галузевими знаннями, спонукачі дітей до творчості. Такий вид роботи дає змогу не лише формувати у дітей інтерес до комп'ютерної техніки, але й активізувати у них розвиток аналітичного мислення, пізнавальної активності, сприяє вихованню таких якостей особистості, як наполегливість, самостійність, відповідальність.
Щоб гурткова робота з дітьми була ефективною і сприяла на­буттю дітьми компетентності у роботі з комп'ютером, педагог має:

  • ознайомлювати дітей з основними поняттями і способами інформаційної діяльності;
  • формувати інтерес до розв'язання навчальних і життєвих завдань;
  • розвивати логічне та образне мислення, увагу, пам'ять;
  • розкривати творчі здібності й нахили дітей;
  • мотивувати дітей до використання власних талантів;
  • розвивати вміння працювати в колективі, самостійно оці­нювати й аналізувати свою діяльність і шанобливо ставити­ся до діяльності інших дітей.
  • У ході занять за комп'ютером у дитини розвиваються уява, пам'ять, мислення, швидкість реакції. Робота з маніпуляторами дає змогу формувати у дошкільників здатність швидко переключати та концентрувати увагу, докладати вольових зусиль, координувати свої дії.
  • Завдяки планомірній роботі старші дошкільники вже спроможні здійснювати операції аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, знакового опосередкування і символічного моделювання. Вони вміють виділяти істотне у явищах навколишнього світу, порівнювати, бачити схоже та відмінне, розмірковувати, знаходити причини явищ, аналізувати та робити висновки.
  • Організовуючи роботу гуртка, необхідно вводити комп'ютер у життя дитини через гру, конструювання, малювання, що дасть змогу збагатити дитячу діяльність та педагогічний процес. Створення дитиною малюнка, конструкції, фантазійного образу на папері полегшує виконання аналогічних завдань на комп'ютері та спонукає дітей до складання розповіді про зображене.
  • Організовуючи гурткову роботу з дітьми дошкільного віку, пропонується вирішувати такі завдання:
  • вчити дітей працювати з комп'ютером:
  • дати знання, необхідні для роботи з комп'ютером;
  • формувати основні вміння та навички, необхідні під час роботи з комп'ютером;
  • ознайомлювати кожну дитину з її власними можли­востями в управлінні комп'ютером;
  • формувати правильне ставлення до комп'ютера:


  • пояснювати, що комп'ютер — не іграшка, а помічник у роботі, навчанні та відпочинку;
  • розповідати, що комп'ютер може завдати шкоди здоров'ю, якщо користуватися ним неправильно;
  • ознайомлювати з правилами техніки безпеки під час роботи з комп'ютером;
  • закріплювати знання і вміння дітей, отримані під час основного освітнього процесу;
  • розвивати психічні процеси:
  • наочно-образні та абстрактно-логічні види мислен­ня та мисленнєві операції: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, класифікація тощо;
  • різні види пам'яті: моторну, емоційну, образну і сло­весно-логічну;
  • основні властивості уваги — стійкість, зосередже­ність, здатність до переключення, обсяг та розподіл уваги;
  • удосконалювати мовлення дітей, зокрема вміння ставити запитання й відповідати на них;
  • навчати слухати і чути співрозмовника — розуміти запи­тання, сенс завдань;
  • розширювати кругозір;
  • усувати психологічний бар'єр у роботі з комп'ютером,виховувати:

 - потребу у співпраці, взаємодії з однолітками;
 - уміння підпорядковувати свої інтереси певним пра­вилам.
Заняття проводяться по підгрупах 4 - 8 чоловік, 1- 2 рази на тиждень, в першій половині дня. Після кожного заняття обов'язкове провітрювання приміщення. Заняття будуються на ігрових методах і прийомах, що дозволяють дітям у цікавій, доступній формі отримати знання, вирішити поставлені педагогом завдання. При цьому комп'ютер є потужним засобом підвищення ефективності навчання, значно розширюючи можливості пред'явлення освітньої та розвиваючої інформації.
Застосування кольору, графіки, звуку, сучасних засобів відеотехніки дозволяє моделювати різні ситуації і середовища.

Використання блогу у педагогічній діяльності

Блог – скорочена назва від англійського сполучення Web Log. Блогом вважається певний різновид сайту, що час від часу наповнюється текстом та мультимедійною інформацією, а останні записи блогу (їх прийнято називати постами) відображаються у зворотньому хронологічному порядку – найновіші є найостаннішими. Проте слід розуміти це поняття досить ширше. Блог має декілька головних принципів, котрі, однак, не є обов’язковими. Блог повинен час від часу оновлюватись.

Блог може бути як авторським (його веде одна особа), так і колективним (кілька авторів). Кожне блог-повідомлення може будь-хто прокоментувати, що передбачає діалог між автором блогу та його читачами.

Найчастіше блоги розділяють за тематикою – персональні, у яких головним чином ведуться записи про особисте життя автора, його розповіді та спостереження, – та тематичні, де прослідковується чітка тематика, наприклад, блог про подорожі, книги, музику або політичний блог. У наші дні блог перетворився у певний жанр. Адже тепер блог – це не тільки сукупність кількох записів або медіафайлів, а й потужний ресурс, що здатен виступити у ролі ЗМІ.

Блогосферою називається сукупність усіх блогів. Блогосфери можуть вирізнятись в межах одного регіону, наприклад, українська блогосфера, англійська, тощо. Для таких блогосфер характерні однакові тенденції та явища схожості, що дозволяє проводити навіть деякі дослідження суспільної думки.

Блогер – людина, що веде блог. Секрет популярності блогів у тому, що для того, аби «залишити» слід на сторінках інтернету, не треба багато вмінь чи технічних знань, особливо якщо користуватись спеціальними блог-сервісами. Серед таких сайтів найпопулярнішими в Україні є Livejournal (Живий Журнал, або ЖЖ), Liveinternet, Blogger та інші.

Зараз загальна кількість блогів в Україні становить більше 500 тисяч, і ця цифра подвоюється щороку.

Різновиди блогів
За автором (авторами):
  • авторський - ведеться однією особою (зазвичай його власником);
  • «примарний» - ведеться від імені чужої особи невизначеною персоною;
  • колективний - ведеться групою осіб за правилами, які визначає власник;
  • корпоративний - ведеться всіма співробітниками однієї організації.

За наявністю/видом мультимедіа:
  • текстовий блог - блог, основним контентом якого є тексти;
  • фотоблог - блог, основним контентом якого є фотографії;
  • музичний блог - блог, основним контентом якого є музичні файли;
  • відеоблог - блог, основним контентом якого є відео файли.


За особливостями контенту:
  • контентний блог – блог, який публікує первісний авторський контент;
  • мікроблог – блог, дописами в якому є короткі щоденні новини з власного життя користувачів;
  • моніторинговий блог – блог, основним контентом якого є відкоментовані посилання на інші сайти чи блоги;
  • цитатний блог – блог, основним контентом якого є цитати з інших блогів.


Використання блогів у педагогічній діяльності сприяє вирішенню низки питань в організації освітнього процесу, а саме:

− здійснення спільної роботи під наглядом модератора (методиста), що істотно розширює ефективність групової навчальної діяльності;

− надання можливості побудувати освітній маршрут для педагогів (створення посилань на потрібні сайти) з метою формування інформаційної культури педагогів;

− організація особистого інформаційного простору, у якому представлені всі документи та повідомлення, які зберігаються у своєрідній теці для збереження потрібної інформації, яка поступово накопичується;

− забезпечення оперативного та надійного зв’язку між учасниками освітнього процесу для вирішення питань, отримання відповідей, обговорення поточних проблем й організаційних моментів;

− зручність додавання, читання та пошуку потрібних повідомлень, що дає можливість для розгортання конструктивних дискусій, які є невід’ємною частиною педагогічного процесу;

− надання педагогам можливості здійснювати обмін інформацією один з одним, а також для самостійної роботи і взаємонавчання.

На завершення хочеться відмітити, що використовуючи ІКТ в своїй роботі, педагоги відкривають для себе дуже багато нового і цікавого. Вони разом з дітьми і батьками входять в захоплюючий світ інформаційно-комунікаційних технологій, вчаться разом з ними бути цікавими, креативними, позитивними, таким чином, стають більш професійними, грамотними, а найголовніше, ця робота приносить велике задоволення. Проте, педагогам слід пам’ятати, що жоден комп’ютер не замінить живого спілкування та не порадить у прийнятті непростих рішень. Але використання ІКТ дає можливість бути інформаційно-грамотними людьми, в яких формується інформаційний світогляд, який є складовим інформаційної культури, як для керівників так і для педагогів, батьків і звичайно ж дітей.

Можливості застосування ІКТ в освітній роботі з дітьми дошкільного віку

Плануючи різні форми роботи з дітьми із застосуванням нових інформаційних технологій, потрібно дотримуватись дидактичних вимог, відповідно до яких зробити освітню діяльність дошкільників цікавою, насиченою, ввести елементи незвичайного, дивного, несподіваного, що викликає інтерес у дошкільнят до пізнавального процесу та сприяють створенню позитивного, емоційного оточення для навчання, а також розвитку розумових здібностей. Адже саме прийом подиву веде за собою процес розуміння.

Освітній процес в ЗДО може бути більш успішним і ефективним, якщо використовуватиметься комп'ютер, як дидактичний засіб з формування уявлень про навколишній світ у дошкільників.

Наукові дослідження щодо застосування ІКТ в освіті дітей дошкільного віку, які проводила у Франції протягом декількох років Асоціація педагогічних фахівців «Комп`ютер і дитинство» у співдружності з ученими багатьох науково-дослідних інститутів інститутів Франції, показали, що мультимедійний спосіб подання інформації сприяє:

  • легшому і глибшому осягненню дітьми понять;
  • швидкому формуванню вмінь орієнтуватися на площині і у просторі;
  • підвищенню ефективності уваги і поліпшенню пам`яті;
  • оволодінню навичками читання;
  • активному поповненню словникового запасу;
  • розвитку дрібної моторики рук;
  • формуванню чіткої координації рухів очей;
  • зменшення часу як на просту реакцію, так і на реакцію вибору;
  • вихованню цілеспрямованості і зосереджуваності;
  • удосконаленню уяви та творчих здібностей.

Використання ІКТ в роботі з батьками

Якщо зовсім недавно комп'ютер використовували тільки для пошуку і демонстрування ілюстрацій до занять, то зараз ІКТ стає невід'ємною частиною роботи з батьками.
Інформаційні і, особливо, телекомунікаційні технології (телекомунікації - це спосіб передачі та прийому будь-якого виду інформації, яким може бути звук, текст, зображення на будь-яку відстань) здатні підвищити ефективність взаємодії педагогічного колективу дитячого садка і батьків з метою розвитку, виховання і навчання дошкільників.
Сучасні батьки мало стали звертати увагу на інформаційні папки-пересування в групах, рідко помічають оголошення, доки вихователь не зверне увагу. Незважаючи на свою зайнятість, перевірити електронну пошту завжди знайдеться час. А також заглянути на офіційний сайт ЗДО в пошуках новин та фотозвітів з заходів. Крім цього, сайт освітньої установи, може стати для батьків джерелом інформації навчального, методичного або виховного характеру. Зі сторінок таких сайтів батьки можуть отримати інформацію про методи збереження здоров'я дітей, їх безпеки, правила поведінки дитини в сім'ї та в суспільстві, корисні поради з навчання і виховання дошкільнят.
Для того, щоб привернути увагу батьків до сайту, необхідно позначити найбільш цікаві з точки зору батьків розділи.
На сайті ЗДО батьки можуть отримати повну інформацію про колектив дитячого садка: педагогів, фахівців, медичного персоналу, адміністрації. Дуже цікаво буде батькам ознайомитися з інтер'єромзакладу. Адже не організуєш кожному з батьків екскурсію, та ще з докладним описом посібників і обладнанням кабінетів фахівців. На сайті можна побачити світлини та коментарі до них.
Обов'язковим є наявність контактів, щоб батьки могли залишати свої відгуки, коментарі, запитання. Також активною формою є гостьова книга, опитування, можливість залишати коментарі - тобто батьки можуть не тільки читати інформацію, але і спілкуватися з працівниками ЗДО.
Знайомлячись, періодично, з новинами на сайті, у батьків складається цілісний образ про колектив, заходи, життя закладу. Не дивно, що батьки хочуть якомога більше знати про те місце і про тих людей, які проводять з його дитиною більшу частину дня.
Практика показує, що часто доводиться відчувати труднощі з проведенням батьківських зборів. Не секрет, що більшість батьків не люблять їх відвідувати. Завжди знаходяться причини, з яких вони не можуть (або не хочуть) бути присутнім. Задача педагога – зібрати їх всіх. Є безліч методів для розв’язання цієї проблеми, і однин з них це – використання ІКТ. Використовуючи фото і відеоматеріали з життя закладу, групи, презентації з різних тем можна зробити батьківські збори яскравою подією. Кожному з батьків вручити «Пам’ятку для батьків», виготовлену у програмі MS Publisher, де записати найважливіші новини та проблеми групи. Такі збори усі батьки будуть відвідувати з задоволенням.
Завжди стане у нагоді вікі-сайт для пошуку потрібної інформації, для друку запрошень для батьків, підготовки презентацій та відео сюжетів по темі зборів, підготовки «Проектів для батьків» на різні тематики та закінчуючи створенням відео або слайд-шоу про життя групи. Можна провести on-line зустріч.
З батьками корисно проводити анкетування з різних питань, організовувати педагогічні консультації, проводити індивідуальну роботу з батьками. Для поліпшення взаєморозуміння і взаємодовіри «батько-вихованець» потрібно залучити батьків до життя групи і дошкільного закладу.
Отже при роботі з батьками ІКТ можна використовувати у таких напрямках:

  • для комунікацій;
  • для проведення батьківських зборів;
  • для анкетування;
  • для створення бази даних;
  • для забезпечення активної участі батьків у освітньому процесі ЗДО;
  • для підвищення педагогічної культури членів родин вихованців.